zmień kontrast zmień kontrast
Zmień kontrast
zmień czcionkę zmień czcionkę
Zmień czcionkę

Zarządzający transportem drogowym osób

Najbliższe terminy kursu

(ONLINE) Rejestracja

 

 

Ustawa o transporcie drogowym (od 16 września 2011 r.) oraz rozporządzenie (WE) Nr 1071/2009 wprowadziły pojęcie certyfikowanego stanowiska osoby zarządzającej transportem drogowym osób i rzeczy, wobec której stawia się duże wymagania i obciąża ją znaczną odpowiedzialnością. Osoba ta musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych w zakresie przewozów osób, lub rzeczy. Ponosi również odpowiedzialność za działania podległych sobie kierowców i przestrzeganie przez nich przepisów prawa obowiązującego w transporcie drogowym. Za przewinienia popełniane przez kierowców (brak nad nimi nadzoru) może być ukarana przez Inspekcję Transportu Drogowego grzywną pieniężną w wysokości do 2.000 złotych za każdego skontrolowanego na drodze kierowcę. Z tego wniosek, że osoba zarządzająca transportem musi posiadać rozległą wiedzę w zakresie przepisów prawnych obowiązujących w transporcie drogowym.

Celem niniejszego szkolenia jest umożliwienie osobom zarządzającym transportem drogowym osób zapoznanie z wymaganą wiedzą oraz z nałożonymi na nie obowiązkami i odpowiedzialnością.

 

Szkolenie w systemie online (e-learning):

Szkolenie w systemie internetowym osoba szkolona odbywa w własnym domu. Otrzymuje ona swój kod użytkownika (login) i hasło dostępu (hasło).

  • Cena szkolenia: 800 zł + VAT.
  • Czas trwania szkolenia: 70 godzin.
  • Czas dostępu do szkolenia: 14 dni od od dnia ustalonego z osobą szkoloną.
  • Wymagania: komputer, dostęp do Internetu, głośniki przy komputerze (do słuchania wykładu), podstawowa znajomość obsługi komputera.



W ramach szkolenia zapewniono dostęp do:

  • prezentacji multimedialnych (slajdów z wiedzą tekstową, graficzną, filmami i wykładem w formie podkładu głosowego)
  • bazy wiedzy (przepisów prawa, interpretacji do przepisów, innych informacji transportowych, podręczników elektronicznych),
  • komunikatora dającego możliwość komunikowania się z wykładowcą internetowym i zadawania mu pytań,
  • forum, na którym można prowadzić dyskusje na zadany temat,
  • czatu, na którym w trybie bezpośrednim można zadawać pytania wykładowcy,
  • testu egzaminacyjnego zaliczającego szkolenie.

 

 

Program szkolenia:

  1. Informacje ogólne, prawo cywilne.
    Pojęcie zarządzającego transportem i jego rola w firmie transportowej. Wybrane elementy prawa cywilnego. Umowy cywilno-prawne i ich rodzaje.
  2. Nowe zasady dopuszczania do zawodu przewoźnika i zarządzającego transportem drogowym.
    Zasady dostępu do zawodu definiowane przez przepisy unijne (Rozporządzenie WE nr 1071/2009) oraz przez przepisy polskie (Ustawę o transporcie drogowym).
  3. Zasady dostępu do drogowego rynku przewozów osób.
    Działalność gospodarcza i jej rejestracja. Przepisy regulujące zasady dostępu do krajowego rynku przewozu osób wg ustawy o transporcie drogowym (definicje, zwolnienia, licencje, zezwolenia w przewozach międzynarodowych), przewozy na potrzeby własne. Nowe zasady dopuszczania do międzynarodowego rynku przewozu osób (Rozporządzenie WE nr 1073/2009). Opłaty administracyjne. Warunki wykonywania zawodu kierowcy.
  4. Prawo przewozowe w drogowym przewozie osób.
    Umowy przewozowe i ich rodzaje. Obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność stron umowy przewozu. Szkody w przewozie, reklamacje i ich załatwianie, roszczenia w przewozach, przedawnienie roszczeń. Umowy i konwencje międzynarodowe w przewozach osób. Obowiązki i odpowiedzialność kierowcy.
  5. Prawo socjalne w przewozach drogowych.
    CZAS PRACY KIEROWCÓW wg przepisów unijnych (Rozporządzenie nr 561/2006). Informacje ogólne Definicje. Wyłączenia. Normy czasu jazdy, przerw w jeździe i odpoczynku. Odpowiedzialność kierowcy, zarządzającego transportem i przewoźnika. Czas pracy kierowcy wg polskich przepisów (ustawy o czasie pracy kierowców). Definicje. Systemy czasu pracy. Dyżur i dyspozycyjność. Godziny nadliczbowe. Normy czasu pracy na liniach komunikacyjnych do 50 km. TACHOGRAFY ANALOGOWE. Wymagania, rodzaje, użytkowanie tachografów i wykresówek, techniki odczytu i umiejętność czytania wykresówek. Obowiązki i odpowiedzialność kierowcy, zarządzającego transportem i przewoźnika.TACHOGRAFY CYFROWE. Informacje ogólne. Budowa i zasada działania. Karty tachograficzne. Język tachografu (piktogramy). Wydruki i umiejętność ich czytania i interpretacji. Zasady obsługi tachografu. Obowiązki i odpowiedzialność kierowcy, zarządzającego transportem i przewoźnika. Prowadzenie kontroli wewnętrznej w zakresie czasu pracy kierowców.
  6. Podstawy bezpiecznego zarządzania firmą.
    Wybrane elementy organizacji, zarządzania i planowania. Podstawy rachunkowości i księgowości. Ubezpieczenia w transporcie. Podstawy negocjacji handlowych. Wizerunek firmy i podstawy marketingu. Informacja w transporcie i jej wykorzystanie. Koszty i ceny w transporcie drogowym oraz ich kalkulacja. Podstawowe informacje o przepisach technicznych (Wymagania wobec pojazdów oraz zasady ich eksploatacji). Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Alkohol, leki, narkotyki i zmędzienia oraz ich wpływ na pracę kierowcy. Uprawnienia kontrolne policji na drodze. Ubezpieczenia komunikacyjne.
  7. Dokumentacja w drogowym przewozie osób.
    Rodzaje dokumentów wymaganych w drogowym przewozie osób i ich omówienie. Opłaty drogowe i korzystanie z systemu VIATOL.
  8. Podstawowe informacje o przewozach specjalistycznych.
    Usługi logistyczne i specjalizacja w przewozach osób. Podstawowe informacje o przewozach specjalistycznych.
  9. Kontrole w drogowych przewozach osób.
    Podmioty uprawnione do kontroli. Procedury kontroli kierowcy na drodze przez Inspekcję Transportu Drogowego.
  10. Nielegalna imigracja w drogowych przewozach osób.
    Omówienie problematyki nielegalnej imigracji i przemytu w przewozach osób. Konwencja Schengen i wynikające z niej obowiązki w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji. Organizacje do zwalczania nielegalnej imigracji.
  11. Ekodriving i ekologia w transporcie.
    Podstawowe informacje o ekodrivingu w transporcie drogowym i metodach oszczędności zużycia paliwa. Film o ekodrivingu. Podstawowe informacje o ekologii w transporcie. Wpływ silnika, pojazdu i stylu jazdy kierowcy na oszczędną eksploatację pojazdów i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Film o ekologii.
  12. Podsumowanie odpowiedzialności zarządzającego drogowym transportem osób.
    Omówienie sankcji administracyjnych i karnych, jakie mogą być nałożone na zarządzajacego transportem drogowym za naruszanie prawa obowiązującego w transporcie i brak nadzoru nad pracą kierowców.

 

 

Informacje oraz zapisy:
email: transport@oswiata.slask.pl
tel. 32 204 14 73 wew. 36